Originalna dela majke prirode
Koliko god smo nepažljivi i surovi prema prirodnim lepotama naše planete, menjajući svojom bahatošću njenu suštinsku lepotu, majka priroda, roditeljski brižljiva, iznova nas daruje svojim neprocenjivim prizorima. Ovde je mali pregled neverovatnih destinacija koje sebi moramo da priuštimo.
Antarktik
Zaboravite na 3D bioskope, uputite se ka kristalno belim glečerima Antarktika, obucite vaše klince u tople skafandere i poklonite im predele iz bajke o ledenoj kraljici. Oživite im priču o ovoj surovoj beloj gospodarici. Naježite se zajedno od jezivo lepe beline, prepustite se bajci dok se sama pripoveda, ne puštajući vas da trepnete.
Ako zaplovite ovim vodenim putevima, zapazićete velike glečere, razne nijanse plave boje, rep kita koji izviruje iz vode, ali osetićete i veliku usamljenost koja je ovde sveprisutna. To je najhladnije mesto na Zemlji i gotovo uvek je prekriven ledom. Antarktik je otkriven u januaru 1912. godine, peti je po veličini kontinent na Zemlji, ali sa daleko najmanjim brojem stanovnika. Zapravo na njemu nema stalnih stanovnika. Najizrazitija geografska obeležja Antarktika jesu njegova udaljenost od naseljenih kontinenata, nepristupačnost i surovost prirode, oblik teritorije, velika nadmorska visina i ogromna površina pod ledom. Njegova kopnena masa je skoro cela pokrivena ogromnom ledenom pločom. Naziv Antarktik potiče od grčkih reči anti što znači protiv i arkos – medved, tj. suprotno od Arktika, iznad koga kruže sazvežđa Veliki i Mali Medved. Ovaj kontinent najvećim delom teritorije koncentrisan je oko Južnog pola. To je mesto gde noći traju mesecima dok u jeku leta sunce uopšte ne zalazi.
Apostle Islands
Ova ostrva se nalaze u Viskonsinu u SAD-u i pružaju neuporedivo iskustvo posmatranja predivnih pećina duž njihovih obala. Dvadeset jedno ostrvo se nalazi u Gornjem jezeru (Lake Superior). Divan prirodni ambijent, vetrovite plaže i stenovite formacije na kojima bi prirodi pozavideli čak i majstori duboreza. Najsevernija tačka krstarenja, Devils Island, ima živopisne strukture stena i isprepletane morske pećine koje okružuju severnu obalu i mame svojim vijugavim hodnicima na avanturu i istraživanje njihove crvene unutrašnjosti. Tokom zime, posetioci mogu da vide zamrznute vodopade i komore ispunjene najrazličitijim oblicima ledenica. Mogu se sresti razne vrste životinjskog sveta: orlovi, jeleni, medvedi i druge divljie životinje u njihovom prirodnom staništu. Ovde se nalazi i jedna od najvećih koncentracija crnog medveda u Severnoj Americi. Ostrva takođe zauzimaju značajno mesto u istoriji evropskog naseljavanja ove obale od strane francuskih putnika, trgovaca krznom i misionara.
Mendenhall Glacier
Mendenhall glečer ispod svoje velelepne spoljašnjosti krije biser, vanserijsku lepoticu, Mendenhell pećinu. Okružena ledom, deluje gotovo nestvarno i svoje posetioce ostavlja u čudu. Prelamanje svetlosti ispod leda daje potpuno drugačiju dimenziju ovom prizoru. Sam Mendenhall glečer je 19 kilometara dug i nalazi se u neposrednoj blizini grada Juneau na Aljasci. Zbog svoje neobične lepote i unikatnosti, pećina i glečer su već godinama pod zaštitom države. Ime pećine je dato u čast čuvenog američkog fizičara i meterologa Thomas Corwin Mendenhall-a.
Ovaj lokalitet se proučava od sredine 1942. godine i od tada brojne naučne ekspedicije redovno vrše svoja istraživanja. Cela oblast upotpunjava nestvarni doživljaj, dok prolazite pored zaleđenih okolnih brda, bogatih šumom ili se pak odlučite za krstarenje jezerom. Pećina je nastala usled dugogodišnjeg pomeranja glečera i strujenja vazduha unutar njega. Imajući u vidu globalno zagrevanje, stručnjaci strahuju da će uskoro doći do otapanja glečera i nestanka jedne od najlepših enterijera na svetu. Ukoliko želite da budete svedok retkog prirodnog fenomena, posetite ga pre nego što isčezne.
Lake Hillier
Pink jezero pripada Recherche arhipelagu u Zapadnoj Australiji. Ni dan danas se pouzdano ne zna čemu jezero Hillier duguje svoju jedinstvenu ružičastu boju. Godine 1950. grupa naučnika istraživala je uzroke boje jezera i utvrdili su da uzorci jezerske vode ne sadrže tragove algi, koje najčešće daju vodi uobičajenu boju. Smatra se da ovu ružičastu boju uglavnom stvaraju organizmi koji vole slanu vodu, kao što su mikro-alge Dunaliella Salina. Boja jezera je trajna, što znači da ostaje ružičasta čak i kada se sipa u neku posudu. Jezero je dugačko oko 600 m, a pojas kopna, koji se sastoji od peščane dine prekrivene vegetacijom, šumom eukaliptusa i čaja, odvaja jezero od okeana. Za ovo turističko odredište često se organizuju letovi avionom iznad jezera, kako bi ovaj predivni deo prirode, mogao da se vidi u celini i u svojoj kolorističkoj neobičnosti.
Rainbow mountains
Ako vas mrzi da čekate pojavu duge na nebu, trenutak kad se kiša i sunce ukazuju visoko iznad vas i preplavljuuju vas romantičnim osećanjima, uhvatite dugu koja se prelama na Šarenim planinama u Kini (Rainbow Mountains, odnosno Zhangye Danxia).
Planinski masiv koji se nalazi u provinciji Gansu, na severozapadu Kine, svakako se razlikuje od svih drugih planinskih masiva na svetu, po svom izgledu i po geološkoj formaciji, kao i jedinstvenim bojama. Neobične boje stena rezultat su taloženja crvenog peščara i slojeva mineralnih naslaga. Vetar i kiša daju stenama završni izgled rezbarenjem čudesnih oblika – koji se razlikuju u boji, teksturi, obliku i veličini. S površinom od oko 400 km², Zhangye Danxia je možda i najveće prirodno slikarsko platno na svetu. Sa svojim prelepim spektrom boja, zaista više liči na apstraktno umetničko delo nego na prirodnu formaciju stena. Za stvaranje ovakvog magičnog pejzaža potrebno je vreme. Nauka kaže da se ovo umetničko delo prirode stvaralo oko 24 miliona godina, a od 2010. godine se nalazi na UNESCO-vom popisu svetske baštine.
Godafoss
Ako vam nekad bude zatrebala inspiracija za scenografiju nebeskog raja, dom i prirodan ambijent bogova, njihovo raskošno prebivalište, gde siloviti zvuci vodenih slapova upotpunjuju atmosferu, posetite vodopad Godafoss i svi vaši kreativni talenti će isplivati na površinu. Ovaj vodopad nesvakidašnje lepote visok je 12 m, širok 30 m, u obliku je potkovice i nalazi se pored jezera Mývatna na Islandskoj visoravni. Nakon njega se reka deli na dva dela i formira ostrvo Hrútey. Prema islandskim legendama, Thorgeir Ljosvetningagod,vođa islandskog Althinga od 985. do 1001. pobacao je svoje kipove idola u vodopad kad se Island preobratio u hrišćanstvo 1000. godine, pa je zbog tog događaja vodopad dobio svoje današnje ime, Vodopad plavih bogova.
Vulkani – Tri sestre
Ova tri vulkanska vrha se nalaze u Oregonu u SAD-u i simbolizuju veru, nadu i milosrđe. Možda ova tri vulkana zadovolje radoznalost ljubitelja vulkanskih predela, a njihovi ostaci na površini zemljinog omotača navedu na razmišljanje o njihovim nazivima odnosno o značaju koji vera, nada i milosrđe imaju u životu ljudi koji žive u blizini ovih prirodnih nemani koje, iako uspavane, uvek ostavljaju neizvesnost buđenja. Regija pod nazivom vulkanski centar Tumalo se nalazi na platou „Cascade” koji je bio aktivan u pleistocenu pre 700.000 godina kada je doživljavao eksplozivne erupcije koje su za sobom ostavile ogromnu količinu naslaga na kojima se formirao veliki broj štitova. Posledica jedne od tih erupcija su naslage vulkanskog materijala, tefre, debljine 13 metara. Naslage tefre nastale nakon jedne od ovih erupcija su pronađene u severnoj Kaliforniji i u sedimentnim jezgrima u severoistočnom delu Tihog okeana. Tokom proteklih 170.000 godina se formiralo nekoliko složenih vulkana na čijim kupama su se taložili štitovi od andezita među kojima su i tri sestre Vera, Nada i Milosrđe, gledano sa severa ka jugu.
Đavolja činija punča
„Đavolja činija punča” možda je više duhovit nego zlokoban naziv za ovaj fenomen. Deluje kao „đavolji posao” same prirode, ali ova „činija” je, zapravo, pećina, ispunjena belim peskom i ljubičastom morskom travom i nalazi se u državi Oregon u SAD-u. Surferi i ljubitelji surfinga daju posebnu energiju ovoj oblasti. Tokom zimskih oluja, voda iz nemirnog okeana udara silovito, uz gromoglasni zvuk, u šuplje stene, koje imaju oblik ogromne činije za punč. Ovaj park je, pored zanimljive geologije, popularan i za posmatranje kitova.
Jezero Abraham
Ovo jezero u Alberti u Kanadi je veštačko, ali majka priroda nije ustuknula već je ostavila svoj pečat na ovo okruženje. Nastalo je gradnjom brane Bighorn, 1972. godine, kojom je pregrađena reka Severni Saskačevan u gornjem delu njenog toka u podnožju Stenovitih planina. Maksimalna dužina jezera je 32 km, širina do 3,3 km, a ukupna površina akvatorije je 53,7 km². Površina jezera leži na nadmorskoj visini od 1.340 m. Iako je veštačko, odlikuje se izrazito plavom bojom vode, karakterističnom za glacijalna jezera, a boja je posledica hemijskog sastava stena u toj regiji. Jezero je dobilo ime po Sajlasu Abrahamu, koji je bio vodič mnogim ranim istraživačima tog područja. Jezero je među fotografima poznato po fenomenu zamrznutih mehurića zarobljenih ispod površine. Fotograf Fikret Onal objasnio je da biljke na dnu jezera proizvode vrlo zapaljivi gas metan. Kako se približavaju površini jezera gde je temperatura niža, mehurići metana se smrzavaju i talože jedan ispod drugog. Površina nije prekrivena snegom jer je vrlo hladno (oko -30°C). Led je na površini jezera debeo 20-ak centimetara, tako da se jasno vide pukotine u ledu i dno jezera kroz prozirni led. Ako se šetate ovom kristalnom pločom, ovaj fenomen u isto vreme deluje i zadivljujuće i jezivo.
Dolina vatre
Ako ste đuskali uz muziku iz filma „Viva las Vegas”, mnogo puta gledali „Profesionalca”, „Totalni opoziv”, ili „Star trek”, onda će vas Valley of fire vratiti u scene tih filmova jer su upravo tamo snimane. Valley of Fire je popularna lokacija za snimanje automobilskih reklama i komercijalnih fotografija. Ona je bila scenografija za mnoge filmove i televizijske emisije. Činiće vam se da vas je neko bacio u vatru, atmosferu užarenog ambijenta, jer Valley of fire je park prirode koji čine formacije crvenog peščara iz doba Asteka i peščane dine koje su formirane pre 150 miliona godina. Ove kreacije, koje su glavna atrakcija parka, deluju poput vatre kad sunce reflektuje svoje zrake na njih.
Pegavo jezero
Neko po ovom jezeru vidi dugu, neko pege, ali sigurno je da ova prirodna pojava, nikoga ne ostavlja ravnodušnim. The Spotted Lake (Pegavo jezero), u oblasti Oroyos u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi, sastoji se od 365 pojedinačnih bazena koji, zahvaljujući izvanredno visokom sadržaju mineralnih materija, formiraju pegavu strukturu površine jezera. U zavisnosti od doba godine, boje u jezeru se menjaju, žuta, zelena, plava, bela….Koliko je poznato, ovo jezero sadrži najveću koncentraciju mineralnih materija u vodi u čitavom svetu, kao što su magnezijum sulfat, kalcijum i natrijum sulfat. Takođe sadrži i visoke koncentracije srebra i titanijuma. Tamošnji stanovnici su ga zvali Khiluk, iz čega je izveden njegov današnji naziv, a na jeziku lokalnog stanovništva to znači „sacred site“ (sveta strana, sveto mesto).
Bajkalsko jezero
Šetnja po plavom ledenom prekrivaču Bajkalskog jezera u Sibiru, čini da se zapitate da li je u pitanju druga planeta, nebeski svod ili rajska scena iz grčke mitologije. Obuhvata 31.500 km², zbog čega se smatra najvećim slatkovodnim jezerom u Evroaziji. Poznato je pod nazivom „plavo sibirsko oko”. S obzirom na svoju izrazitu dubinu od 1637 m i veliku površinu (31.500 km2), a proteže se blizu 700 km, sadrži više od 20% svetskih zaliha slatke vode. Voda Bajkalskog jezera se koristi za piće. Tokom cele zime, kada je cela površina jezera prekrivena debelom ledenom korom, režu se kocke leda i raznose na prodaju po okolnim naseljima. Takođe u to vreme (od januara do maja), jezerom se odvija automobilski, kamionski i drugi saobraćaj. Led je debeo od 30 cm, pa do nekoliko metara. Ime dolazi od tatarskog „bai-kul” – „bogato jezero”. Poznato je kao stanište mnogih endemskih vrsta flore i faune. U jezeru i oko njega nalazi se mnoštvo jedinstvenih biljnih i životinjskih vrsta, a tu je bajkalska foka. To je jedina vrsta slatkovodne foke na svetu. Zbog njihovog skupocenog krzna, česta su meta brojnih krivolovaca.
Nacionalni park “Vermilion Cliffs”
Nacionalni park “Vermilion Cliffs” nisu romantični kao što su to „Orkanski visovi”, već više podsećaju na kulise popularnih western filmova, užarenih scena i dinamičnih zapleta. Ove crvenkaste formacije, nastale erozijom, sastoje se od peščara, krečnjaka i škriljaca, a uzdižu 910 m iznad svojih baza. Ove sedimentne stene su duboko erodirale milionima godina, otkrivajući stotine slojeva bogato obojenog kamena. Predeli su prošarani dubokim kanjonima, strmim liticama, gde mali potoci pružaju dovoljno vlage da omoguće život raznim vrstama divljači. Ljudsko naseljavanje datira od pre 12.000 godina, a stotine Indijanaca je bilo nastanjeno u ovom području. Ovde mogu da se nađu ostaci sela domorodaca, sa kućama, ambarima i grobnicama. Ovaj nacionalni spomenik takođe sadrži brojne umetničke zapise na stenama. Mnogi od ovih petroglifa su među najstarijim u Sjedinjenim Američkim Državama.
Leteći gejzir
Smešten na parčetu privatnog poseda u Nevadi, Leteći gejzir, kako ga nazivaju, jedna je od najvećih atrakcija ove američke države. Neobični gejzir, iz kog voda ide do jedan i po metar u visinu, nalazi se na oko 500 m od auto-puta, međutim mnogi stanovnici Nevade ni ne znaju da postoji jer nije otvoren za turiste. Pre nego što je poprimio ovako neobičan izgled, gejzir je bio samo običan bunar koji su ljudi izbušili početkom 20. veka. Nakon nekog vremena, vruća voda počela je da šiklja iz pukotina bunara na površinu, uprkos pokušajima radnika da je zaustave. Godine 1964. još jedan neuspeli pokušaj kopanja bunara stvorio je dve nove bušotine iz kojih je takođe počela da ide vruća voda, a konstantna vlažnost i visoka temperatura pogodovale su razvoju minerala koji su se vremenom slagali jedan preko drugog i stvarali raznobojna uzvišenja. Trenutno je visok 3 metra i još uvek raste. I audio i vizuelni doživljaj ovog prizora je valičanstven s obzirom da se zvuk vode čuje jako daleko, a kolorit i forma podsećaju na prirodnu skulpturu.
Alentejo plaža
Među liticama i crvenim dinama, utočište nalazi i jedna od najcenjenijih plaža za surfovanje, ali isto tako i za one mirniijeg duha, željnih šetnje i u potrazi za relaksacijom na odmoru. Možete hodati kroz sela, od grada do plaže, milion godina starim dinama i stenama.
Leave a Reply:
You must be logged in to post a comment.